Menu

Til forældre

BK Stjernen's ungdomsspillere (til og med 18 år) 
Arbejdet i klubben bliver drevet af frivillige kræfter, og klubben forventer, at I som forældre forstår, at I er en stor del af børnenes og de unges tid i klubben. 
Ud over fodbolden, hvor vilje og lyst skal drive spillerenes lyst, ønsker vi sammen med forældrene at bakke op om, at klubben er et godt sted at være, og hvor vi også tænker det sociale fællesskab ind i hverdagen. 
Vi vil have plads til alle og går meget op i, at spillerne forstår at være en del af et hold/en gruppe. 

Lyst og vilje til at spille fodbold 
For spillerne på de små hold i klubben er den røde tråd, at de selv har lysten og viljen til at spille fodbold. 
Det er dét, vi trænere sætter højest – for det er dét, som gør, at børnene er glade for at komme til træning. 

Første træning 
Forældre, drenge og piger er altid velkomne på holdet. 
Som forældre vil I opleve, at holdet kan bestå af drenge og piger. 
Nogle har aldrig prøvet at spille fodbold og nogen er øvede, selv om de ikke er særlig gamle. 
Men I skal huske på, at der altid er plads til jeres børn på holdet. 

Påklædning 
Børnene behøver ikke noget flot fodbold tøj for at være med. 
Dog er benskinner obligatorisk til både træning og kamp – og man kan ikke være med uden. 
Fodboldstøvler er ikke et krav, men næsten uundværlige på udendørsbanerne. 

Vand 
Det bedste for børnene at have med til træning er vand. 
Det slukker tørsten bedst – og vi holder mange drikkepauser. 
Slik, frugt, kiks m.m. er ikke sagen under træning. 
Frugt eller andet småt er dog en rigtig god ide efter træning. 

De 5 bud til forældre 
- Er I startet, mød op med børnene til træning og kamp – de ønsker det 
- Vær positiv og opmuntrende i både med- og modgang for barnet 
- Kritiser ikke højlydt eller over for barnet dommerens afgørelser 
- Fokuser på det sjove og fællesskabet, frem for resultater af kampe 

 

Kommende kampe
August 2017
26.
lørdag
10.00
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Allested Stadion
Dalum IF
Allested Stadion
26.
lørdag
10.00
TIF Faaborg
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Kirkeby skole
Stjernen BK
Kirkeby skole
26.
lørdag
10.30
Thurø BK af 1920
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Allested Stadion
Stjernen BK
Allested Stadion
26.
lørdag
11.00
Allested U & IF
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Allested Stadion
Stjernen BK
Allested Stadion
26.
lørdag
11.00
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Kirkeby skole
Kirkeby IF (2)
Kirkeby skole
26.
lørdag
11.20
Stjernen BK
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
Marstal Stadion
Thurø BK af 1920
Marstal Stadion
26.
lørdag
11.30
Kirkeby IF (1)
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Kirkeby skole
Stjernen BK
Kirkeby skole
26.
lørdag
11.50
Rudkøbing BK
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
Marstal Stadion
Stjernen BK
Marstal Stadion
26.
lørdag
12.00
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Allested Stadion
Kerteminde BK
Allested Stadion
26.
lørdag
12.00
Tranekær/Tullebølle IF
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Kirkeby skole
Stjernen BK
Kirkeby skole
26.
lørdag
12.20
Marstal IF
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
Marstal Stadion
Stjernen BK
Marstal Stadion
26.
lørdag
13.20
Stjernen BK
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
Marstal Stadion
Tved BK
Marstal Stadion
26.
lørdag
13.30
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Rantzausminde Hallen
S.f.B.
Rantzausminde Hallen
26.
lørdag
14.00
Hesselager Fodbold
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Rantzausminde Hallen
Stjernen BK
Rantzausminde Hallen
26.
lørdag
15.00
Stenstrup IF (1)
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Rantzausminde Hallen
Stjernen BK
Rantzausminde Hallen
26.
lørdag
15.30
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Rantzausminde Hallen
ERI
Rantzausminde Hallen
27.
søndag
10.00
Stjernen BK
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Tved BK
Ulbølle Stadion
27.
søndag
10.00
S.f.B.
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Rantzausminde Hallen
Stjernen BK
Rantzausminde Hallen
27.
søndag
10.00
TIF Faaborg (1)
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M B (let øv) efterår 1. og 2. stævne • Pulje 1
Toftegårdsskolen
Stjernen BK
Toftegårdsskolen
27.
søndag
10.00
Stjernen BK.
Herrer
U13
U13 drenge B (født 2005) - Efterår 2017 • Pulje 1
Østbyens Stadion
Årslev BK
Østbyens Stadion
27.
søndag
10.30
Thurø BK af 1920
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Stjernen BK
Ulbølle Stadion
27.
søndag
10.45
Thurø BK af 1920
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M B (let øv) efterår 1. og 2. stævne • Pulje 1
Toftegårdsskolen
Stjernen BK
Toftegårdsskolen
27.
søndag
11.00
Egebjerg Fodbold
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Stjernen BK
Ulbølle Stadion
27.
søndag
11.00
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Rantzausminde Hallen
ERI (2)
Rantzausminde Hallen
27.
søndag
11.00
FC Kurant
Herrer
Senior
Herre S3, efterår 2017 • Pulje 7
Nyborgvej Stadion
Stjernen BK
Nyborgvej Stadion
27.
søndag
11.30
ERI (1)
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Rantzausminde Hallen
Stjernen BK
Rantzausminde Hallen
27.
søndag
11.30
Stjernen BK
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M B (let øv) efterår 1. og 2. stævne • Pulje 1
Toftegårdsskolen
TIF Faaborg (2)
Toftegårdsskolen
27.
søndag
12.00
Stjernen BK
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Aarslev BK
Ulbølle Stadion
27.
søndag
12.00
Egebjerg Fodbold
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Rantzausminde Hallen
Stjernen BK
Rantzausminde Hallen
September 2017
2.
lørdag
10.00
Allested U & IF
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
B.1909s anlæg
Stjernen BK
B.1909s anlæg
2.
lørdag
10.00
S.f.B.
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Hesselager Stadion
Stjernen BK
Hesselager Stadion
2.
lørdag
10.00
Tranekær/Tullebølle IF
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Tullebølle Stadion
Stjernen BK
Tullebølle Stadion
2.
lørdag
10.00
Marstal IF
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Stjernen BK
S.f.B. Hellegårdsvej
2.
lørdag
10.30
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Tullebølle Stadion
Kværndrup BK
Tullebølle Stadion
2.
lørdag
11.00
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
B.1909s anlæg
Kerteminde BK
B.1909s anlæg
2.
lørdag
11.00
Hesselager Fodbold
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Hesselager Stadion
Stjernen BK
Hesselager Stadion
2.
lørdag
11.00
Stjernen BK
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Tved BK
S.f.B. Hellegårdsvej
2.
lørdag
11.30
B 1909 (1)
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
B.1909s anlæg
Stjernen BK
B.1909s anlæg
2.
lørdag
11.30
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Tullebølle Stadion
Hesselager Fodbold
Tullebølle Stadion
2.
lørdag
11.30
ERI
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Stjernen BK
S.f.B. Hellegårdsvej
2.
lørdag
12.00
Nyborg G & IF
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M A (øvede), efterår 2017 • Pulje 1
B.1909s anlæg
Stjernen BK
B.1909s anlæg
2.
lørdag
12.00
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Hesselager Stadion
Ringe BK
Hesselager Stadion
2.
lørdag
12.00
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 1
Tullebølle Stadion
Tved BK
Tullebølle Stadion
2.
lørdag
12.00
S.f.B.
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M C (begyn), efterår 1. og 2 stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Stjernen BK
S.f.B. Hellegårdsvej
2.
lørdag
12.30
Stjernen BK
Herrer
U10
U10 drenge (2008) 5M C (begyndere), efterår 2017 • Pulje 2
Hesselager Stadion
Rudkøbing BK
Hesselager Stadion
3.
søndag
10.00
Egebjerg Fodbold
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
SEF Energi Arena
Stjernen BK
SEF Energi Arena
3.
søndag
10.00
Thurø BK af 1920
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M B (let øv) efterår 1. og 2. stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Stjernen BK
S.f.B. Hellegårdsvej
3.
søndag
10.45
S.f.B.
Herrer
U8
U8 dr (2010) 5M B (let øv) efterår 1. og 2. stævne • Pulje 1
S.f.B. Hellegårdsvej
Stjernen BK
S.f.B. Hellegårdsvej
3.
søndag
11.00
Stjernen BK
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
SEF Energi Arena
Aarslev BK
SEF Energi Arena
3.
søndag
11.00
Stjernen BK
Herrer
Senior
Herre S3, efterår 2017 • Pulje 7
Østbyens Stadion
Nr. Lyndelse / Søby F.C.
Østbyens Stadion
3.
søndag
11.30
Tåsinge f. B.
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
SEF Energi Arena
Stjernen BK
SEF Energi Arena
3.
søndag
12.00
Ringe BK
Herrer
U11
U11 drenge (2007) 8M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
SEF Energi Arena
Stjernen BK
SEF Energi Arena
3.
søndag
13.00
Egebjerg Fodbold
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Stjernen BK
Ulbølle Stadion
3.
søndag
13.30
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Tved BK
Ulbølle Stadion
3.
søndag
14.30
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Skårup IF
Ulbølle Stadion
3.
søndag
15.00
Stjernen BK
Herrer
U9
U9 drenge (2009) 5M B (let øvede), efterår 2017 • Pulje 1
Ulbølle Stadion
Rudkøbing BK
Ulbølle Stadion
3.
søndag
15.00
SFF2015
Herrer
U13
U13 drenge B (født 2005) - Efterår 2017 • Pulje 1
Faaborg Stadion
Stjernen BK.
Faaborg Stadion
9.
lørdag
15.00
Ryslinge BK
Herrer
Senior
Herre S3, efterår 2017 • Pulje 7
Ryslinge Stadion
Stjernen BK
Ryslinge Stadion
10.
søndag
10.00
Stjernen BK.
Herrer
U13
U13 drenge B (født 2005) - Efterår 2017 • Pulje 1
Østbyens Stadion
Thurø BK af 1920
Østbyens Stadion
16.
lørdag
15.00
Stjernen BK
Herrer
Senior
Herre S3, efterår 2017 • Pulje 7
Østbyens Stadion
Ringe BK
Østbyens Stadion
17.
søndag
10.00
Ringe BK
Herrer
U13
U13 drenge B (født 2005) - Efterår 2017 • Pulje 1
Ringe Stadion
Stjernen BK.
Ringe Stadion

DBUFYN

DBU landsholdets fanklub

RSS FEED

Information om cookies. Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de giver også info om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Hvis du klikker videre på siden, acceptere du vores brug af cookies.